Gwiazda na sześciu kołach

Gelenda 6x6 produkowana była tylko na Bliski Wschód i tylko w mocno ograniczonej liczbie egzemplarzy

Data publikacji: 2019-09-25

Tuż po premierze kultowej Gelendy AMG w skali 1:10 Traxxas już przygotował jej wydłużoną wersję 6x6. Wzorowana na wartym blisko 350 tys. euro terenowej doskonałości teraz dostępna będzie zdecydowanie dla szerszego grona fanów off-roadu.

Traxxas bardzo szybko powiększa swoje portfolio samochodów terenowych w małej skali. Po bardzo udanym debiucie modelu Land Rover Defender, przyszedł czas na równie pięknego Forda Bronco czy Mercedesa G-Klasy AMG. Kilka miesięcy temu na świat przyszło kolejne dziecko, czyli replika Chevroleta K5 Blazer, a dziś projektanci z USA informują o kolejnych narodzinach - Mercedesie G 63 AMG 6x6.

Traxxas nie idzie na skróty i, co już wielokrotnie udowodniał, starannie przymierza się do budowy samochodowych replik zdalnie sterowanych. Dział kontroli i jakości przy tym projekcie postawiony był z pewnością w stopień najwyższej czujności - w końcu to Mercedes. Tu nie ma miejsca na błędy i odchylenia od pierwowzoru. A warto dodać, że wyprodukowana w mocno ograniczonej liczbie egzemplarzy Gelenda G63 AMG 6x6 warta była blisko 350 tys. euro (czyli ponad 1,5 mln zł!). Był to projekt okrzyknięty przez motoryzacyjnych dziennikarzy terenowym ideałem. Jak zaprezentuje się jej replika w skali 1:10?

Na razie Traxxas chwali się zdjęciami, filmami, krótkim opisem i... zdradza cenę - ok. 630 dolarów. W USA można już zamawiać pierwsze modele. W Polsce pojawią się pod koniec października a ich cena kształtować ma się na poziomie 2.700 zł.

Krótko o budowie

Trzy sztywne mosty, trzy mechanizmy różnicowe ze zdalnie sterowanymi blokadami, 2-stopniowa skrzynia biegów - brzmi naprawdę groźnie. Technika zapożyczona została z podwozia TRX-4, ale teraz dostosowaną ją do charakterystyki Mercedesa 6x6. Rama została wydłużona i cały model mierzy aż 651 mm (czyli jest dłużysz od Defendera o 65mm). Napęd w ekstremalnych sytuacjach przenoszony jest na wszystkie sześć kół, co uczyni z G63 AMG najbardziej dzielnym modelem RC na świecie. Wszystkie podzespoły odpowiedzialne za trakcję wykonane zostały z mocnych materiałów. Mamy tutaj stalowe zębatki w dyferencjałach oraz zwolnicach, kryte łożyska w każdym "ruchomym" miejscu, stalowe hexy 12mm czy również wykonane z metalu linki zawieszenia. Do tego każde koło współpracuje z olejowymi amortyzatorami GTS z aluminiowym gwintowanym cylindrem.

Pod maską nowego Mercedesa 6x6 znajdziemy szczotkowy silnik elektryczny Titan 21T klasy 550 współpracujący z wodoszczelnym regulatorem obrotów XL-5 HV. Oprócz tradycyjnych ustawień (Sport, Wyścig, Trening) ma on jeszcze profil dopasowany do jazdy w trudnym terenie - z hamulcem zjazdowym płynnym lub stałym. Za blokady mechanizmów różnicowych i zmianę biegów odpowiedzialne są, również wodoszczelne, mini serwa 2065. Ciekawostką jest fakt, że tym razem Traxxas oferuje Mercedesa wyposażonego w kompletne oświetlenie LED w standardzie.

Dbałość o detale

Oficjalna licencja od Mercedesa zobowiązuje - oprócz zaawansowanej techniki Traxxas stanął na wysokości zadania i dopracował także projekt karoserii nowego modelu. Całość wzorowana jest na modelu G63 AMG 6x6. W małej skali mamy więc chromowany grill, osłony podwozia, dwie podwójne rury wydechowe a nawet "klatkę" na pace. Projektanci nie zaponieli też o kołach - na stylowych felgach 2,2" umieszczono czerwony pierścień i logo "gwiazdy" na samym środku. Fani trialu docenią także plastikowe lusterka boczne, wycieraczki i osłonę dachu. Fabrycznie montowany zestaw LED korzysta z miniaturowych reflektorów przednich, tylnych i obrysowych. Karoseria lakierowana będzie na dwa kolory: szary i czarny. Nie zabraknie oczywiście naklejek oznaczających wersję i nazwę modelu Mercedesa.

Teraz przyjdzie nam tylko wyczekiwać... kuriera.

Autor: Michał Jasiński

Galeria fot. Traxxas Gelenda 6x6 produkowana była tylko na Bliski Wschód i tylko w mocno ograniczonej liczbie egzemplarzy - 1 Gelenda 6x6 produkowana była tylko na Bliski Wschód i tylko w mocno ograniczonej liczbie egzemplarzy - 2 Gelenda 6x6 produkowana była tylko na Bliski Wschód i tylko w mocno ograniczonej liczbie egzemplarzy - 3 Gelenda 6x6 produkowana była tylko na Bliski Wschód i tylko w mocno ograniczonej liczbie egzemplarzy - 4 Gelenda 6x6 produkowana była tylko na Bliski Wschód i tylko w mocno ograniczonej liczbie egzemplarzy - 5 Gelenda 6x6 produkowana była tylko na Bliski Wschód i tylko w mocno ograniczonej liczbie egzemplarzy - 6 Gelenda 6x6 produkowana była tylko na Bliski Wschód i tylko w mocno ograniczonej liczbie egzemplarzy - 7 Gelenda 6x6 produkowana była tylko na Bliski Wschód i tylko w mocno ograniczonej liczbie egzemplarzy - 8 Gelenda 6x6 produkowana była tylko na Bliski Wschód i tylko w mocno ograniczonej liczbie egzemplarzy - 9 Gelenda 6x6 produkowana była tylko na Bliski Wschód i tylko w mocno ograniczonej liczbie egzemplarzy - 10

OtoModel.pl - ogłoszenia modelarskie
Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2017r. O nas | Reklama | Magazyn [PDF] Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska