Powalczą o tor i proszą o Twój głos

Data publikacji: 2020-10-12

W Toruniu ruszyły głosowania na projekty obywatelskie w ramach Budżetu Partycypacyjnego na rok 2021. Do 19-tego października fani samochodowych modeli RC proszą o głos na budowę toru RC.

Mało jest w Polsce miast, które tak bardzo zasługują na profesjonalny tor modeli RC, jak Toruń. Miasto sportu już od blisku 20-tu lat jest gospodarzem oryginalnych zawodów wzorowanych na prawdziwym motorsporcie. To w piernikowym grodzie po raz pierwszy odbyły się rajdy czy niezwykle widowiskowe wyścigi rallycrossowe. Na starcie nierzadko pojawiało się ponad 40-tu kierowców z całego kraju walcząc o tytuł Rajdowego Mistrza Torunia modeli RC. Swoją pasją i zaangażowaniem toruńscy organizatorzy zarazili modelarzy z Warszawy czy Wrocławia, przyczyniając się do powstawania kolejnych lig rajdowych w kraju. Dzisiaj przychodzi czas, by w naszym mieście powstał profesjonalny tor RC.

- Toruń od zawsze był pełen ludzi niezwykłych, z niezwykłymi pomysłami. Kiedy japońscy konstruktorzy z fabryki Tamiya (największy producent modeli na świecie) zobaczyli zdjęcia z naszych rajdów, podobno "pospadali z krzeseł". Oni znali tylko zawody dywanowe, a tutaj nagle Focus WRC czy Lancer Evo VI ściga się na szutrowych oesach czy walczy bok w bok na ciasnym, asfaltowym torze. Nie baliśmy się nawet zimy i jazdy na kolcowanych oponach. Realizm toruńskich zawodów, które w 2002 roku zapoczątkowali bracia Małeccy, był tak cudowny, że zawody bardzo szybko zdobyły prestiż i uznanie w całym kraju - opowiada Michał Jasiński, autor projektu. - Z roku na rok rosła frekwencja na starcie. Przybywało kierowców, którzy chcieli wywieźć z Torunia mistrzowski tytuł. Pojawiali się też nowi organizatorzy, z nowymi pomysłami i nową energią. Jaki pierwsi, i na razie jedyni, organizujemy nawet rajdy terenowe. Toruń stał się więc tym samym "niepisaną" stolicą polskiego RC Motorsportu i zasługuje na profesjonalny tor - dodaje Jasiński.

Modele RC to jednak nie tylko zawody i sportowa rywalizacja. Sporo osób za kierownicą swojego ulubionego auta w małej skali spędza rodzinne weekendy czy organizuje własne wyprawy z przyjaciółmi. Rośnie zainteresowanie modelami trialowymi, które doskonale czują się na leśnych szlakach, kamiennych górkach i drewnianych przeszkodach. Tata z synem lub koledzy z pracy zakładają plecaki z zapasowymi bateriami i ruszają wspólnie na szlak. Zdalnie sterowane auta to także doskonała nauka połączoną z zabawą. Możemy poznać budowę samochodu, do czego służy dyferencjał czy jaki wpływ na trakcję mają olejowe amortyzatory lub opony. Popularny model rajdowy Tamiya XV-01 składa się z ponad pół tysiąca elementów i każdy pełni ważną rolę w elektrycznej maszynie. Mnogość ustawień i części tuningowych pokazuje nam, jak fizyka działa na poruszające się auto i dlaczego zastosowanie tych a nie innych opcji poprawia osiągi i stabilność auta. Dla osób, które dopiero planują egzamin na prawo jazdy, spotkanie z modelem przybliży terminy nadsterowności czy podsterowności. Takie testy można było zobaczyć choćby na kanale TVN Turbo, w programach prowadzonych przez znane osobistości ze świata motoryzacji - Tomka Kuchara i Macieja Wisławskiego. Co więcej - świat modeli RC stał się nawet tematem przewodnim jednej z akcji naukowej prowadzonej przez Młyn Wiedzy. Ciekawostką jest też fakt wykorzystania pojazdów RC do budowy marsjańskich łazików, testerów wytrzymałości telefonów komórkowych czy jeżdżących pudełek świątecznych. 

Dzisiaj miłośnicy samochodowych modeli RC stają przed szansą, by tuż obok innych sportowych aren Torunia, powstał też profesjonalny tor RC. Tor pozwalający organizować zawody, spotkania, zloty.

- Chcemy, by było to miejsce nie tylko dla zawodników, ale dla osób chcących po prostu pojeździć sobie po asfaltowych alejkach w małej skali czy powspinać się na tatrzańskie szczyty, także w małej skali - podkreśla Michał Jasiński. 

Głosować możemy do 19. października na stronie internetowej www.budzet.torun.pl. Wybierzmy projekt nr O0703 z puli projektów ogólnomiejskich. Dziękujemy. 

Autor: Redakcja
OtoModel.pl - ogłoszenia modelarskie
Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2017r. O nas | Reklama | Magazyn [PDF] Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska