Wielkie ściganie w małej skali

Wyścigi terenowych modeli RC No HIT to 6 rund emocjonującej walki

Data publikacji: 2023-04-05

Walka bok w bok pędzących w tumanach kurzu modeli zawsze dostarczała niesamowitej dawki adrenaliny. Mowa jednak nie o Rallycrossie, a terenowych wyścigach Monster Trucków i Short Coursów. Sezon No Hit startuje.

Na starcie, w jednej linii, cztery terenowe modele RC. Mocne, szybkie, groźne. Przed kierowcami kilka okrążeń toru z luźną nawierzchnią, dziurami, hopkami i ciasnymi nawrotami. Pierwszy zakręt nie wyjaśni sytuacji, ale warto tutaj uważać, bo każdy daje silnik na maksymalne obroty. Do mety daleko. Trzeba uważać nie tylko na nierówności i czyhające na błąd kierowcy uskoki i dziury. Uważać też trzeba na rywala. Dodatkowy ładunek emocji ma zapewnić reguła "No HIT". Co to takiego?

Kiedyś nasz tor odwiedził tata z synem, który jak się okazało startował w "dużym" rallycrossie. Zaproponował zabawę, że jeśli model się przewróci, czyli nie będzie mógł sam dalej kontynować jazdy, zostaje. Nie ma serwisu, który go podniesie i ustawi z powrotem na drodze. Tak jak w dużym sporcie - opowiada Michał Jasiński, organizator zawodów. - Pomysł odważny, bo wyścigi modeli zawsze jednak kojarzą się z pomocą tzw. serwisu. Ale pojechaliśmy i... wszyscy byli mega zadowoleni.

Wyścigi "No HIT" to pierwsze takie zawody w kalendarzu imprez dla terenowych modeli RC. Z jednej strony mamy naturalną, przepiękną naturalną nawierzchnię, a z drugiej strony dodatkowe emocje i taktykę, by przetrwać walkę na torze i dojechać do mety. Pierwsze zabawy pokazały, że emocji i adrenaliny jest dwa razy więcej. Mamy piękną walkę bok w bok, ale z "uwagą". Nikt nie atakuje bez pardonu, bo sam może zostać na dachu i przegrać wyścig. Trzeba chłodnej kalkulacji, sprytu i opanowania buzującej krwi w żyłach. Sam model, nawet z najdroższą elektroniką, mocnym akumulatorem czy unikatowymi oponami, nie wygra tej bitwy. W takich off-roadowych wyścigach najwięcej zależy od "uszczelki" pomiędzy aparaturą i modelem. Odrobina szczęścia też się przyda.

W tym sezonie organizatorzy planują 6 rund rozgrywanych na off-roadowym torze Modelmania Park w Toruniu. Kierowcy rywalizować będą na razie w dwóch podstawowych klasach: Short Course i Monster Truck, dla modeli w skali 1/10. Jeśli dopisze frekwencja, w planie jest dopisanie specjalnych pucharów (np. 2WD, Juniora...). Inauguracja cyklu już 16-tego kwietnia.

Zapisy dla zawodników, regulaminy oraz kalendarz zawodów znaleźć można na stronie organizatora: www.zawody.modelmania.pl.

Link do 1 rundy - link

Autor: Redakcja
OtoModel.pl - ogłoszenia modelarskie
Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2017r. O nas | Reklama | Magazyn [PDF] Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska