Podwozie - plastik czy aluminium?

Plastik jest najtańszy i najbardziej popularny

Data publikacji: 2017-12-13

Kupując model, oprócz wyboru silnika czy napędu, zastanawiamy się z jakiego materiału powinno być wykonane podwozie. Opcji jest kilka.

Dzisiejsza technologia pozwala producentom modeli RC tworzyć projekty niesamowite i niezwykle nowoczesne. Każdy chce jednak trafić do klienta zarówno początkującego i dysponującego mniejszym budżetem, jak i do zawodowców, z nieograniczonym zapleczem finansowym. O cenie modelu decyduje więc nie tylko zamontowany silnik, rodzaj napędu czy wyrafinowana elektronika. Rodzaj materiału z którego zostało wykonane podwozie także ujęte jest w finalnej cenie auta.

Plastik, aluminium czy włókno węglowe?

Nie ma "najlepszego materiału", który pasowałby do każdego rodzaju podwozia. Inżynierowie, projektując model RC, muszą wziąć pod uwagę szereg czynników mających wpływ nie tylko na właściwości jezdne modelu, ale też i warunki w których przyjdzie mu jeździć. Z drugiej strony na wszystko zawsze patrzą księgowi i nie pozwalają konstruktorom na zbytnią rozrzutność.  

Najbardziej popularnym materiałem do produkcji płyty podłogowej samochodu RC jest plastik. Wyróżnia się on dobrą trwałością i niskimi kosztami produkcji, o ile producenci nie dokonują częstych zmian w ich projekcie. Każda modyfikacja miejsca mocowania dyferencjałów, silnika czy rozstawu osi wiąże się z kosztownymi zmianami form wtryskowych wymaganymi do produkcji części. Stąd tak rzadko pojawiają się na rynku nowe podwozia.

Samochody z wyższej klasy korzystają już z płyt aluminiowych lub tych wykonanych z włóka węglowego (karbon). Blacha, często spotykana w modelach terenowych, pełni też funkcję radiatora. Z jednej strony zyskujemy niższą masę (grafit, karbo) ale też i wyższą trwałość, sztywność i odporność na uszkodzenia. Niektórzy modelarze, mając w swoich szeregach zaprzyjaźnionych właścicieli maszyn CNC, mogą takie podwozia wykonać sami. Wzorując się na konstrukcjach producentów aut, budują własne płyty z lekkich i wytrzymałych kompozytów, często pochodzących z odpadów po większych projektach. 

Autor: Redakcja
OtoModel.pl - ogłoszenia modelarskie
Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2017r. O nas | Reklama | Magazyn [PDF] Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska